III. Szakmai nap
Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma 2019. április 3-án tartotta III. Szakmai napját a Csili Művelődési Központban. A 2016. tavaszán létrehozott KEF célja a pesterzsébeti tanulók, fiatalok és családjaik számára ismereteket nyújtani szervezett formában a szerhasználat veszélyeiről. Munkacsoportjai elsődleges tevékenysége a prevencióra, illetve a kínálatcsökkentésre irányul. Ennek kapcsán elengedhetetlen a kerületi szakemberek bevonása, tájékoztatása, ismereteik aktualizálása a témával kapcsolatban. Idén már harmadik alkalommal rendezte a Pesterzsébeti KEF Szakmai napját a kerületi humán szakemberek számára. Ez évben a konferencia témáját a serdülő kor adta, annak nehézségei, problémái napjainkban, függőségei, drogérintettsége. A KEF programra igyekszik minden évben 4, a témában jártas, szakavatott előadót meghívni.
Idén Tari Annamária klinikai pszichológus, pszichoterapeuta, pszichoanalitikus kandidátus előadásával nyitott a konferencia, melynek címe a Digitális generációk - Z és Alfa, változások az érzelmekben volt. Ezt követően Dr. Sófi Gyula igazságügyi gyermekpszichiáter és gyermekgyógyász szakértő, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Gyermek és Serdülő Pszichiátriai Osztály osztályvezető főorvosa folytatta a programot. Előadásának címe: Serdülők a drogfogyasztás küszöbén innen és túl. Evolúciós előny-e a drogpiaci változásokhoz való serdülőkori adaptációs képesség? Később Makádi Katalin, a XX.-XXIII. kerületi Rendőrkapitányság kapitányságvezetője, rendőr ezredes, rendőrségi tanácsosa beszélt a kábítószer fogyasztók elleni büntető eljárás gyakorlatáról. Majd Kapitány Krisztián, addiktológiai konzultáns, a Magyar Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthon Tini Rehab részlegének munkatársa tartotta meg előadását a kamaszok szerhasználatának családi vonatkozásairól a szakmai munkájában átélt tapasztalatok alapján. Előadásának címe: Mit (ne) tegyünk, hogy óvjuk gyermekeinket? A szenvedélybetegség családi vonatkozásai.
Mindegyik előadás rendkívül tartalmas, a résztvevők visszajelzései és a kitöltött elégedettségi kérdőívek alapján sokak számára számos új és nagyon hasznos információt tartalmazott, melyet a későbbiekben kamatoztatni tudnak szakmai munkájuk során. Az EMMI Szociális és Gyermekvédelmi Főosztályának és Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának támogatásával megszervezésre kerülő szakmai napon számos kerületi intézmény képviselője jelen volt, akik a rendezvényt követően egy szakmai ebéd keretében folytathatták a beszélgetést a felmerült témákról a Csili Étteremben.
II. Szakmai nap
Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma 2018. március 6-án második Szakmai napját tartotta a Csili Művelődési Központban. Az EMMI Szociális és Gyermekvédelmi Főosztályának és Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának támogatásával megszervezésre kerülő szakmai napon számos kerületi intézmény képviselte magát. A programon Juhász Lajosné Alpolgármester, több önkormányzati képviselő, illetve osztályvezető mellett, jelen volt több kerületi bölcsőde, számos óvoda és általános iskola, középiskola, az iskolavédőnői hálózat munkatársa, illetve a Humán Szolgáltatások Intézményének számos munkatársa. A rendezvényt Szabados Ákos polgármester nyitotta meg. Ezt követően a több, mint 90 fős közönség négy előadást hallgathatott meg. Elsőként Dr. Makara Mihály belgyógyász, a Szent László Kórház Központi Felnőtt Szakrendelő főorvosa beszélt a szenvedélybetegségek hátteréről. Előadásából megtudhattuk, hogy melyek azok a gyermekkori negatív tapasztalatok, átélt élmények, kockázati tényezők, melyek megélése miatt nagy eséllyel lehet valakiből később szerhasználó. Ezt követően Dr. Nagy Júlia, főtanácsos, a Nemzeti Szakértői és Kutató Központ Kábítószervizsgáló Szakértői Intézetének igazgatója, igazságügyi vegyészszakértő a jelenlegi kábítószerpiaci helyzetet mutatta be a lefoglalási adatok alapján. Beszélt napjainkban használt kábítószerek megoszlásáról, vizsgálati eredményeikről a lefoglalási adatok tükrében. Marjai Kamilla a Nyírő Gyula Kórház Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet munkatársa, addiktológiai konzultáns, pszichopedagógus előadásának témája a prevenció volt. Miről is beszélünk valójában, amikor a prevenció szóba kerül, milyen színterei és lehetőségei vannak napjainkban, miben különbözik a „Z” generáció elődjeitől és hogyan fordulhatunk feléjük hatékonyan, ha a megelőzésről van szó? Ezekre a kérdésekre kereste a választ előadása során. A délelőttöt Nyámcz Györgyi címzetes rendőr alezredes, bűnmegelőzési és áldozatvédelmi kiemelt főelőadó zárta. Előadása „Az iskolai és a családon belüli erőszaktól a drogig” címet kapta, melynek keretében beszélt arról, hogy hogyan élik meg a gyermekek az iskolai vagy akár otthoni, szülők közötti bántalmazást. Milyen következményei lehetnek, akár már egy óvodásra nézve, hogyan tudják feldolgozni, megküzdeni vele és milyen megelőzési lehetőségek vannak. Bemutatta a rendőrség erre irányuló törekvéseit, munkáját (pl.: Ovizsaru program). Az előadások végén a szakemberek kérdezhettek is az előadóktól. A visszajelzések alapján a résztvevők számos hasznos és új információval gazdagodtak a hallottaknak köszönhetően. A szakmai nap zárásaként a szervezők ebéddel várták a rendezvény vendégeit a Csili éttermében. Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának tevékenységéről, programjairól a www.kef20.hu weboldalon tájékozódhat.
I. Szakmai nap
Budapest Főváros XX. Kerület Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma 2017. május 17-én tartotta első szakmai napját a Csili Művelődési Központban. A 2016. tavaszán létrehozott KEF célja a pesterzsébeti tanulók, fiatalok és családjaik számára ismeretek nyújtani szervezett formában a szerhasználat veszélyeiről. Munkacsoportjai elsődleges tevékenysége a prevencióra, illetve a kínálatcsökkentésre irányul. Ennek kapcsán elengedhetetlen a kerületi szakemberek bevonása, tájékoztatása, ismereteik aktualizálása a témával kapcsolatban. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma és Pesterzsébet Önkormányzatának támogatásával megszervezésre kerülő szakmai napon számos kerületi intézmény képviselte magát. A programon több önkormányzati képviselő, illetve osztályvezető mellett, jelen volt a kerületi Rendőrkapitány Asszony, és képviselte magát többek között Pesterzsébet minden bölcsődéje, óvodája és általános iskolája, illetve a Humán Szolgáltatások Intézményének számos munkatársa. A rendezvényt Ódor Terézia, Pesterzsébet Önkormányzatának Kábítószerügyi Egyeztető Fóruma elnöke, valamint Kovács Eszter alpolgármester nyitotta meg. Ezt követően a közel 70 fős közönség négy előadást hallgathatott meg napjaink szerhasználói szokásairól, kábítószereiről, prevenciós törekvésekről, valamint egy volt szerhasználó is bemutatta életútját a függőség kialakulásától egészen a „tisztává” válásig. Az előadások végén a szakemberek interaktív beszélgetés keretében válaszoltak a számukra feltett kérdésekre. A visszajelzések alapján a résztvevők számos hasznos és új információval gazdagodtak a hallottaknak köszönhetően. A szakmai nap zárásaként a szervezők ebéddel várták a rendezvény vendégeit a Csili éttermében.